Träningen just nu!! @williambroman

februari 19, 2017 Posted by william.broman

Ring strength #gymnastics #fitness #crossfit #calisthenics #strength #gymmotivation #gym #gymlife #gymtime #training

A post shared by William Broman (@williambroman) on

Hallå där gott folk, hoppas allt är strålande med er!

Den här veckan har fokuserat mest på halva och fulla serier i redskapen. Som ni kanske vet så tävlar jag just nu Bygel, Ringar, Barr och Räck, vilket funkar mycket bra med kroppen. Vår första tävling är om två veckor då vi kommer delta på Scottish Championships, vilket vi också gjorde förra året. Det är en bra tävling, seriöst arrangerat och duktiga gymnaster som tävlar. T.ex så kommer Daniel Purvis och Frank Baines vara med, varav Purvis varit med i Brittiska landslaget under OS i London 2012, då de tog Brons i lag.

Träningen går just nu riktigt bra, även fast det alltid är svårt att komma i tävlingsform så har träningarna gått bra. Självklart så är uthålligheten inte riktigt där man vill ha den ännu, men den är tillräcklig för att genomföra de serierna som jag planerar att tävla på. Denna säsong kommer mina serier var främst nya i Ringar och Bygel och lite förbättringar i räck och barr dessutom. Jag är verkligen sjukt taggad över att tävla den här säsongen och det ska bli hur roligt som helst att testa sina gränser och nå sina mål.

Ni får ha en grym vecka, så hörs vi inom kort!

//wille

Comments are closed.

Vill du annonsera här?